Close

26.6.2017

WannaCry

Níže naleznete základní informace o často skloňovaném viru s názvem „WannaCry“ (z angl. „Chceš brečet“).
Pro ochranu před tímto a dalšími viry doporučejeme naším zákazníkům udržovat aktuální software, často a různě zálohovat a především si upravovat přístupová práva.

WannaCry (syn. WannaCrypt, WanaCrypt0r 2.0, Wanna Decryptor) je počítačový ransomware napadající počítače se systémem Microsoft Windows. Útok od 12. května 2017 do teď je považován za nejničivější a nejagresivnější útok svého druhu[1] (předbíhá i virus ILoveU). Po nakažení počítače zašifruje data na pevném disku a žádá platbu ve velikosti 300 USD (7 186 korun) v Bitcoinech na odblokování souborů (po skončení konečného termínu se cena zvýší až do 2000 USD / 1800 EUR). Virus se šíří od pátku 12. května2017. Virus dosud nakazil více než 250 000 počítačů ve více než 150 zemích světa. Nejrozšířenější je v Rusku, Ukrajině, Indii a Taiwanu.

Většina ransomvéru se do počítače dostane e-mailem, linkami nebo reklamami. Nicméně není známa přesná metoda šíření viru WannaCry. Virus využívá EtheralBlue exploit a DoublePulsar backdoor, které vyvinula NSA.[2] 14. května 2017 byla kvůli tomuto viru vydána aktualizace na systémy Windows, dokonce i na nepodporované systémy jako například Windows XP.[3]

Zdroj: Wikipedia.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..